Nowoczesne domy energooszczędne – czym się charakteryzują?

Domy energooszczędne to zjawisko obecne w architekturze już od wielu lat. O ile jednak idea pozostaje ta sama, rozwija się w znacznym stopniu technologia, a więc powstają coraz to nowsze możliwości budowania tego rodzaju domów. Nowoczesne projekty domów energooszczędnych mogą więc brać pod uwagę nowe materiały, czy rozwiązania. Jak wyglądają projekty nowoczesnych domów energooszczędnych?

Projekt nowoczesnego domu energooszczędnego – jak to działa?

Nowoczesne domy energooszczędne to domy, w których dzięki zastosowaniu konkretnych technologii uzyskuje się efekt polegający na maksymalnym odizolowaniu od środowiska zewnętrznego. W takich domach jest zarówno ciepło zimą – ze względu na znikome straty ciepła, ale również chłodno w czasie letnich upałów. Niektóre domy projektowane w tym duchu potrafią również absorbować energię z otoczenia zimą i oddawać jej nadmiar latem.

Co pomaga stworzyć taki dom?

Domy energooszczędne, oprócz właściwej izolacji, zyskują swoje właściwości dzięki odpowiedniemu stosunkowi powierzchni do objętości, sprzyjającemu oszczędnościom układowi pomieszczeń, czy zastosowaniu elementów takich jak okna pasywne, które skutecznie zmniejszają straty ciepła, jakie w przypadku zwykłych domów zachodzą przez okna.

Dzięki temu, że domy tego rodzaju mają bardzo małą powierzchnię bryły w porównaniu do objętości, bardzo łatwo jest je ogrzać a straty ciepła są zminimalizowane. Nie bez znaczenia jest również odpowiednie rozplanowanie pomieszczeń. W domach energooszczędnych pomieszczenia gospodarcze, jak spiżarnia, czy klatka schodowa znajdują się najczęściej od najbardziej zacienionej strony. Ważne są również szczegóły, takie jak na przykład klimatyzacja. W domach tego rodzaju klimatyzacja zaopatrzona jest w specjalne urządzenia odzyskujące ciepło z przepływającego przez nią powietrza.