projekty domów z poddaszem

Projekty domów z poddaszem – problem do rozwiązania

Myślisz o budowie domu wygodnego, funkcjonalnego, a jednocześnie taniego?  To właśnie dla ciebie są projekty domów z poddaszem, które od razu uwzględniają zagospodarowanie poddasza na cele mieszkalne. Nie trzeba od razu pomieszczeń na górze wykańczać, można zrobić to nawet po kilku czy kilkunastu latach, gdy zwiększą się potrzeby mieszkaniowe rodziny. Jednakże poddasze nie będzie wymagać większych zmian.

Poddasze – wygodne mieszkanie

W projektach domów z poddaszem przeznaczonym do zamieszkania uwzględniono takie parametry, które to umożliwiają. I tak, dobre warunki do przekształcenia poddasza w mini-mieszkanie zapewnia ściana kolankowa o wysokości co najmniej 110 centymetrów, stromy dach, najlepiej mansardowy albo dwuspadowy. Dlatego w takich domach unika się dachów czterospadowych kopertowych i namiotowych.

Nie da się jednak uniknąć skosów, ale to problem, który nie musi być przeszkodą w funkcjonalnej aranżacji pomieszczeń. Można tu całkiem wygodnie mieszkać.

Skosy w pokojach

Jak zagospodarować skosy, jak wykorzystać miejsca pod nimi? Jest na to wiele pomysłów. W sypialniach pod skosami umieszczamy łóżko i niskie komody. Pod ścianami szczytowymi można postawić wysoką szafę. W salonie na skosach warto umieścić półki, pod skosami, jeśli tylko wysokość ścianki kolanowej na to pozwoli, umieścić kącik wypoczynkowy z kanapą, fotelami i stolikiem kawowym. W pokoju dziecięcym jest jeszcze więcej możliwości. Pod skosami ustawiamy pudła na zabawki, biurko czy dziecięce niskie meble.

Dobrym wyjściem jest umeblowanie wszystkich pomieszczeń na poddaszu sprzętami wykonanymi na indywidualne zamówienie. Wtedy racjonalnie zostanie wykorzystany każdy kącik.

Skosy w kuchni i w łazience

Skosy w kuchni nie są trudne do zagospodarowania. Miejsca pod nimi można wypełnić meblami, najlepiej z szufladami, na skosach powiesić półki. Natomiast mogą przysporzyć nieco kłopotów w łazience. Przede wszystkim nie będzie tam miejsca na kabinę prysznicową, ale wanna zmieści się całkiem wygodnie. Istnieje jednak konieczność, by ściana miała co najmniej metr wysokości, licząc od podłogi do skosu.

Projekty domów z poddaszem tę potrzebę uwzględniają.