projekty domów w stylu dworkowym

Projekty domów w stylu dworkowym – przestarzałe czy stylowe?

Domy stylizowane na dawne szlachecki dworki nie tracą w naszym kraju na popularności. Charakterystyczny ozdobny ganek z kolumnami i dach czterospadowy to elementy, które trafiają w gusta bardzo wielu Polaków. Niekiedy tego typu projekty uznaje się jednak za przestarzałe, a nawet pozbawione gustu. Czy słusznie?

Klasyczny dworek – spełnienie marzeń o awansie społecznym

Współcześnie dworki uważane są za dość kontrowersyjne głównie ze względu na niefortunne interpretacje tego stylu. Okazałe, przerysowane, inspirowane szlacheckim stylem domy na małych działkach, wciśnięte pomiędzy przypadkową architekturę zwykle wyglądają karykaturalnie. Styl dworkowy to jednak też wiele zalet, a umiejętne zastosowanie charakterystycznych cech tego stylu w połączeniu z nowoczesnymi rozwiązaniami może owocować bardzo udanym architektonicznie projektem. Najważniejsze zalety projektów domów w stylu dworkowym to:

  • zwarta, regularna bryła, która cieszy oko i zapewnia dobre parametry energetyczne oraz łatwy podział wnętrza,
  • poddasze użytkowe, zwiększające powierzchnię domu,
  • reprezentacyjna część frontowa z gankiem,
  • tradycyjna forma, która zwykle dobrze komponuje się z otoczeniem.

Dom w stylu dworkowym – na co uważać, wybierając projekt?

Przeglądając projekty domów w stylu dworkowym, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na ich funkcjonalność. Ważne jest dobre rozplanowanie układu pomieszczeń, a także możliwość wygodnego wykorzystania poddasza, w czym pomoże np. budowa ścianki kolankowej, która podwyższy dach. Dobrze przyjrzeć się również gankowi – powinien on być przede wszystkim proporcjonalny do bryły budynku. Ważne również, by kolumny optycznie były w stanie „udźwignąć” fronton, czyli zwieńczenie ganku. Warto postawić na nowoczesne projekty domów w stylu dworkowym, które uwzględniają duże przeszklenia i wygodne tarasy. Dodatkowym, niezwykle ważnym kryterium przy wyborze projektu są też warunki, jakie stawia przed inwestorem działka oraz otoczenie – dworki najlepiej prezentują się bowiem na dużej, reprezentacyjnej działce, wśród wypielęgnowanej zieleni.