projekty domów parterowych z garażem

Gdzie usytuować garaż w domu parterowym?

Wszyscy potrzebujemy garażu na swój pojazd. To dlatego w nowym budownictwie wielorodzinnym wszyscy właściciele (albo tylko chętni, bo garaż kosztuje niemało) mają miejsca postojowe usytuowane w piwnicach budynku. Także w budownictwie jednorodzinnym wykorzystywane są projekty domów parterowych z garażem, a także projekty domów 2- czy 3- kondygnacyjnych z garażami.

Gdzie ulokować garaż?

Lokalizacja garażu może być różna. Wśród najpopularniejszych lokalizacji należy wymienić:

  • garaż wolno stojący, odpowiedni na dużą działkę, gdy nie ma potrzeby oszczędzania jej powierzchni,
  • garaż wbudowany w bryłę budynku; projektach domów parterowych z garażem często proponuje się garaż umieszczony na poziomie parteru,
  • garaż usytuowany w piwnicy, do którego prowadzi specjalny zjazd.
  • garaż przylegający jednym bokiem do ściany budynku.

Zalety i wady garażu wolno stojącego

Jeszcze do niedawna większość inwestorów wolała budować garaże wolno stojące. Gdy pozwala na to powierzchnia działki, to nie powinno być problemu. Taki garaż powinien nawiązywać do stylu architektonicznego domu (kolor elewacji, rodzaj pokrycia dachowego ). Podstawowy minus takiego rozwiązania to większe koszty budowy w porównaniu z garażem w bryle budynku. Poza tym jest to mniej wygodne usytuowanie dla kierowcy i pasażerów, bo bez względu na pogodę trzeba odbyć spacerek od samochodu do domu. Dłuższa jest też droga do przebycia.

Zalety i wady garażu umieszczonego w bryle budynku

Garaż umieszczony na poziomie parteru (ukryty w bryle czy przylegający do ściany domu) jest tańszy w budowie. Jest przykryty tym samym dachem, co część mieszkalna budynku. Minusem tego usytuowanego w bryle jest to, że pomniejsza część użytkową budynku. Minusem garażu umieszczonego w piwnicy są koszty budowy piwnicy i zjazdu. Jednakże przeważają plusy: wejście prowadzi z części mieszkalnej, garaż może pełnić też funkcje pomieszczenia gospodarczego (tu przechowuje się sprzęt sportowy, narzędzia ogrodnicze itp.). Przy zastosowaniu materiałów budowlanych o wysokich parametrach termoizolacyjności nie ma obawy, że do części mieszkalnej domu przedostaną się spaliny czy odgłosy silnika.

Projekty domów parterowych z garażem gwarantują, że budynek wygląda estetycznie, garaż harmonijnie łączy się z domem.